UM spring graduates announced | Daily Inter Lake




The following area students are degree candidates or have been awarded their degrees at the University of Montana for the spring 2021 semester. Students with “cum laude” after their name indicate a grade point average of 3.40 to 3.69. “magna cum laude” indicates a 3.70 to 3.89 GPA, and “summa cum laude” is 3.90 and above:

Bigfork: Carly Andlauer, BS in Ecological Restoration: Ecosystem Science & Restorat Cienna Degele, BA in Education: Elementary Education, cum laude; Gabriella Eaton, BS in Resource Conservation: Resource Conservation, magna cum laude; Jemison Harvey Naive, Bachelor of Arts: History Tyler Iverson, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship Bailey Johnson, BA in Education: Elementary Education, magna cum laude; Elijah Passwater, BS in Forestry: Forestry, magna cum laude; Zuzu Rudio, BS in Business Administration: Marketing, cum laude; Zuzu Rudio, Certificate: Digital Marketing, cum laude; Dylan Schmidt, BS in Business Administration: Marketing Jeff Smallwood, BS in Business Administration: Marketing Brendan Thurber-Blaser, Bachelor of Arts: Communication Studies Samantha Varner, BA in Education: Elementary Education

Columbia Falls: Lindsey Bird, BA in Education: Elementary Education, summa cum laude; Jaclyn Bohmer, BS in Business Administration: Marketing, cum laude; Benjamin Burgess, BS in Forestry: Forestry, cum laude; Julian Emond, Master Business Administration: Business Administration Jessa Ives, Bachelor of Music: Music Suzanne Johnstone, Master of Arts: Education Jen Mittelstadt, Master of Social Work: Social Work Christopher Nussman, Master of Social Work: Social Work Haylie Peacock, Bachelor of Fine Arts: Media Arts, summa cum laude; Haylie Peacock, Certificate: Global Leadership, summa cum laude; Nathan Riley, BS in Forestry: Forestry Laishia Roth, Bachelor of Arts: Social Work Erin Schleusner, Bachelor of Arts: Sociology, cum laude; Mikayla Thomas, BS in Integrative Physiology: Integrative Physiology, cum laude; Reagan Wanner, Doctor of Pharmacy: Pharmacy Winfield West III, Bachelor of Arts: Psychology, cum laude;

Eureka: Jonathan Schmidt, Associate of Applied Science: Radiologic Technology, cum laude; Bradley Stein, Bachelor of Arts: Sociology, cum laude; Bradley Stein, Certificate: Forensic Studies, cum laude; Ashlyn Waldo, BA in Education: Elementary Education, summa cum laude;

Kalispell: Brock Adkins, BS in Business Administration: Management Information Systems, magna cum laude; Brock Adkins, Bachelor of Arts: Mathematics, magna cum laude; Brock Adkins, Certificate: Big Data Analytics, magna cum laude; Hannah Alcorn, BA in Education: Elementary Education Sarah Alstadter, Associate of Science: Registered Nursing, summa cum laude; Scott Andrews, Doctor of Pharmacy: Pharmacy Kylee Beccari, BS in Integrative Physiology: Integrative Physiology, cum laude; Helen Bell-White, Associate of Arts: General AA Danielle Birney, Bachelor of Arts: Commun Sci & Disorders, summa cum laude; Deborah Bradford, Bachelor of Arts: Social Work, magna cum laude; Jennifer Breese, BA in Education: Elementary Education, summa cum laude; Eli Brown, Associate of Arts: General AA Deborah Bruce, BA in Education: Elementary Education Sean Christensen, Juris Doctor: Law Tucker Day, Bachelor of Science: Mathematical Sci-Computer Sci, magna cum laude; Veronica Farrier, BS in Integrative Physiology: Integrative Physiology, summa cum laude; Traci Galemore, Bachelor of Arts: Social Work, magna cum laude; Layla Hall, Bachelor of Arts: Psychology, cum laude; Brice Hattel Jr., Master Business Administration: Business Administration-Exter Adam Heastan, BS in Business Administration: Accounting Lisa Higgason, Bachelor of Arts: Communication Studies Kathleen Hill, Doctor of Education: Curriculum & Instruction Nic Jellison, Bachelor of Arts: Psychology Amanda Johnson, Bachelor of Arts: Social Work Kyle Knaff, Master Business Administration: Business Administration-Exter Chandler Lewis, Bachelor of Arts: Psychology Jacob Link, Doctor of Pharmacy: Pharmacy, cum laude; Zachary Mahon, Certificate: Cybersecurity Management Zachary Mahon, Master Business Administration: Business Administration Christopher McLoy, Master of Science: Business Analytics Michael Miller, BA in Journalism: Journalism, cum laude; Matthew Monroe, BS in Wildlife Biology: Wildlife Biology Catherine O’Brien, BA in Education: Elementary Education Patrick O’Connell, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship Joshua Osborne, Doctor of Pharmacy: Pharmacy, summa cum laude; Eunhwa Park, Master of Music: Music Jeffrey Plympton, BS in Business Administration: Accounting Lindsy Rasmussen, BA in Education: Elementary Education, summa cum laude; Coral Rebana, BA in Education: Elementary Education, summa cum laude; Rayshia Roberts, Bachelor of Science: Biochemistry Brietta Russell, Bachelor of Arts: Economics Kenneth Sagami, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship Kobe Sagami, Bachelor of Science: Computer Science, cum laude; Sarah Schroeder, BA in Education: Elementary Education, summa cum laude; Katelyn Smigaj, BS in Business Administration: Accounting, summa cum laude; Shane St. Onge, Juris Doctor: Law Mckenna Stahlberg, Bachelor of Arts: Sociology, summa cum laude; Mckenna Stahlberg, Certificate: Forensic Studies, summa cum laude; Emery Stevens, BA in Education: Elementary Education, magna cum laude; Andrew Thomas, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship Christine Thompson, Doctor of Physical Therapy: Physical Therapy Audrey Tri, Bachelor of Arts: Social Work, cum laude; Steven Waddle, BA in Education: Elementary Education, magna cum laude; Andrew Walling, Bachelor of Arts: Psychology Kristen Wallis, Master Business Administration: Business Administration-Exter Gavin Wisdom, Master of Social Work: Social Work Tazia Wisdom, Master of Arts: Counselor Education Aaron Wisher, BS in Business Administration: Management Information Systems Aaron Wisher, Certificate: Cybersecurity Management Maddison Wright, BS in Business Administration: Accounting KILA: Kianna Chandler, Bachelor of Arts: Social Work Tyler Rounds, Master of Arts: Anthropology

Lakeside: William Thompson, Bachelor of Arts: History

Libby: Colton Crismore, Master of Science: Health & Human Performance Jourdan Wood, Bachelor of Arts: Psychology Jourdan Wood, Certificate: Forensic Studies

Marion: JoAnna Munro, Bachelor of Arts: Social Work, summa cum laude; Rose Sweeney, Bachelor of Arts: Social Work, magna cum laude;

Polson: Keliegh Borchers, Bachelor of Arts: Psychology Dallas Burris, Juris Doctor: Law Remington Christopher O’Conlough, Bachelor of Arts: History Jessica Fuqua, Associate of Applied Science: Radiologic Technology, summa cum laude; Payton Lefthand, Associate of Arts: General AA Nicolas Munoz, Bachelor of Science: Geography, cum laude; Nicolas Munoz, Certificate: Geographic Information Systems, cum laude; JoLeah Nicholas, Bachelor of Fine Arts: Dance, summa cum laude; Kathryn Peterson, Associate of Applied Science: Sustainable Construction Tech Kathryn Peterson, Certificate Technical Studies: Green Building Kathryn Peterson, Certificate of Applied Science: Construction Management Ruby Roberts, Bachelor of Fine Arts: Dance Brandy Tenas, Master Public Administration: Public Administration

Ronan: Courtney Molzhon, Associate of Applied Science: Surgical Technology, magna cum laude; Amber Tatkenhorst, Bachelor of Arts: Psychology, cum laude;

Troy: Allison Grigonis, BS in Business Administration: Management & Entrepreneurship, summa cum laude; Allison Grigonis, Bachelor of Arts: Japanese, summa cum laude; Krystal Murphy, Master of Education: Curriculum & Instruction Kevin Peel, Bachelor of Arts: English Azure Stever, Master of Social Work: Social Work Patrick Valentine, BS in Recreation Management: Parks, Tourism &Rec Management

Whitefish: Suzanne Barnes, Juris Doctor: Law Noah Clayton, Master of Science: Geosciences Danielle Esakoff, Bachelor…



Read More:UM spring graduates announced | Daily Inter Lake